Sledujte nás na Facebooku pro nejčerstvější zprávy


 
Mops na pláži
FOTOGRAFIE: Mopsice Lola na pláži v Barceloně bojuje s cizími parazity

Na domácí mazlíčky číhá za hranicemi nebezpečí

8. August 2022 | Příroda
Na zahraniční dovolenou s sebou stále více Čechů bere i čtyřnohé mazlíčky. Kromě psů a koček si ale zpět do Česka často přiváží i nezvané hosty v podobě parazitů. Ti mohou zvířata, a dokonce i jejich majitele, smrtelně ohrozit.

Češi letos po dvouleté covidové pauze vyrážejí na dovolenou do zahraničí. Cestování po Evropě například stále populárnějším obytným vozem s sebou nese možnost přizvat na cestu také čtyřnohého parťáka. Za hranicemi na ně ale může čekat nebezpečí v podobě hmyzu, který saje krev, i klíšťat přenášejících nevítané parazity. „V Česku zatím není tolik nebezpečných parazitů, kteří působí smrtelná onemocnění psa nebo kočky, jako je tomu nedaleko od nás. Například původce tzv. srdeční dirofilariózy ohrožující srdce a krevní oběh psa se ale běžně vyskytuje už na jižním Slovensku, v Maďarsku nebo na Balkáně,“ říká parazitolog prof. David Modrý.

Nenápadní parazité, kteří ohrožují na životě domácí mazlíčky, se vyskytují i v oblíbených dovolenkových destinacích, jako je Chorvatsko, Itálie nebo Španělsko. Jednou z nejnebezpečnějších nemocí, která čtyřnohým členům domácnosti v zahraničí hrozí, je leishmanióza. Přenáší ji hmyz podobný komárům, který u nás nežije. V Česku se tato nemoc, která může být smrtelná nejen pro psa, ale i jeho pána, přirozeně nevyskytuje. V Chorvatsku a Itálii je ale rozšířená.

„V jižní Evropě je ochrana proto zvířete zásadní i kvůli bezpečí jeho lidského okolí. Vhodnými antiparazitiky lze leishmanióze předejít a ochránit jak psa, tak jeho pána,“ vysvětluje prof. Modrý. Majitelé psů a koček by se podle něj měli před cestou poradit se svým veterinářem, který jim doporučí nejvhodnější ochranu jejich mazlíčků. Ideální je vhodná antiparazitika kombinovat.

Při poznávání exotického okolí mohou psi narazit také na riziko infekce thelaziemi, hlísticemi parazitujícími ve spojivkovém vaku. „Pes se vrátí zpět do Česka a po nějakou dobu vypadá úplně normálně. Pod víčkem má přitom parazitické hlístice, které postupně vyvolají těžké záněty spojivek,“ vysvětluje prof. Modrý. Doporučuje proto zvířata po návratu z dovolené vždy preventivně vyšetřit, ideálně s odstupem dvou až tří měsíců.

Na hlístice, které přenáší moucha sající slzy psů, ale nemusí majitelé zvířat narazit pouze v jižních krajinách. Podle nejnovějších nálezů odborníků žije i v tuzemských listnatých lesích. „Již jsme ve fázi, kdy se nemoci nedá předcházet jinak než ochranou psa, protože už i u nás se infekce thelaziemi šíří,“ popisuje prof. Modrý a dodává: „Nemůžeme jít se psem do lesa a dávat pozor, jestli mu nenalétávají mušky do očí. Stejně tak nejsme schopni uhlídat, jestli psovi nesaje krev komár. Z toho důvodu je zodpovědné zvíře chránit stabilně po celou sezónu výskytu přenašečů, tj. od jara do podzimu.“

Tématům ohledně zdraví psů, koček i koní se pravidelně věnují hosté podcastu Dogtoři.

O leishmanióze:

Leishmanióza je parazitární onemocnění, které se šíří bodnutím hmyzu podobného komárovi. Časté je především na jihu Evropy. Parazité mohou ve zvířecím těle napadnout buňky jater, mízní uzliny i slezinu. U psů se nemoc projevuje obvykle ztrátou tělesné hmotnosti, horečkou, kožními změnami, krvácením z nosu a zvětšenými mízními uzlinami. Bez léčby hrozí zvířeti smrtelné nebezpečí. Při jakémkoli podezření na tuto nemoc je proto nutné vyhledat veterinární pomoc. Onemocnění je obtížně léčitelné, před infekcí lze zvíře chránit antiparazitiky a repelenty odpuzujícími přenašeče.

O dirofilarióze (srdeční červivosti):

Srdeční červivost způsobuje vlasovec psí, parazit, který žije v krevním oběhu nakaženého psa, zejména v srdci. Nemoc je rozšířená v tropických, subtropických i mírných podnebných pásech. Narazit na ni proto lze jak na jihu Evropy, tak na Slovensku, v Maďarsku, Itálii nebo Francii. Onemocnění přenášejí komáři. Mezi první příznaky nemoci patří kašel, potíže s dýcháním, nechutenství a únava zvířete. Parazit může také způsobit poruchu krevního oběhu psa. Před nemocí lze zvíře chránit antiparazitiky.

O thelazii (očním červu):

Parazitický červ žije na povrchu oka zvířete pod třetím víčkem a způsobuje zánět spojivek i rohovky. Nemoc se projevuje nadměrným slzením a výtokem z očí. Pokud není thelazie léčena, hrozí zvířeti dokonce oslepnutí. Součástí léčby je odstranění červů i výplach spojivkového vaku oka. Zvíře lze před nemocí chránit antiparazitiky.

Zdroj fotografií: wikiskripta