INFOGRAFIKA: Do Česka míří více chytrých hlav
Nejvíce tímto trendem trpí Polsko, kde rozdíl mezi přílivem (brain gain) a odlivem mozků činí -31 166, Rumunsko (-25 914), Řecko (-17 706) a Španělsko (-11 467).
Od roku 2003 odešlo do zahraničí za prací 276 124 občanů Evropské unie. Mezi nejlákavější země patří Velká Británie, Německo, Belgie, Rakousko a také na Kypr.
V porovnání s ostatními zeměmi EU na tom Česká republika není nejhůře. Od roku 2003 odešlo z Česka pracovně do zahraničí 5 033 profesionálů. Odliv se samozřejmě soustřeďuje nejvíce do perspektivních oborů, po kterých je největší poptávka – středoškolští učitelé, lékaři, zdravotní sestry, fyzioterapeutové a dentisté.
Na druhou stranu je však více těch, kteří k nám pracovat přicházejí (7 063) – převážně ze Slovenska, dále z Polska, Německa, menší část z Velké Británie a Itálie. Zůstáváme tak stále v „zelených číslech“ (viz mapa). Tento fakt odporuje názorům některých politiků, kteří považují Českou republiku za pouhou „montovnu“ pro zahraniční firmy. Je zřejmé, že český pracovní trh je přitažlivý i pro zahraniční odborníky.
Zdroj dat: Evropská Unie a alpbach.org
-klk-