Konec čajoven v Čechách
Do poslanecké snemovny míří protikuřácký zákon. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček se již rozkoukal ve svém úřadě a rozhodl se oprášit starý návrh Leoše Hegera. Pokud by tento návrh (mimo jiné zakazující kouření všeho kromě e-cigaret ve všech hostinských zařízeních, tedy i čajovnách) prošel, znamenal by úplný zákaz kouření vodních dýmek ve všech čajovnách a de-facto likvidaci většiny z nich.
Klasičtí kuřáci si mohou dopřát svoji cigaretu na ulici, doma či před svým oblíbeným podnikem. Jejich osobní náklady na kouření zůstanou po přijetí zákona nejspíš stejné. Ale k přípravě vodních dýmek je nutné vybavení, které si málokdo může či chce dovolit, a které poskytují právě čajovny.
"Pro restauraci, hospodu či kavárnu nepředstavuje zákaz kouření přímé ohrožení příjmů – zákazníci tam chodí hlavně kvůli jídlu, pití a společnosti. Vodní dýmky jsou ovšem jednou z nejdůležitějších částí příjmů většiny čajoven. Investovali jsme do dýmek, tabáků a dalšího příslušenství, třeba i stavebních úprav, hodně peněz," uvedl za brněnskou Čajovnu za zrcadlem Jindřich Cinka.
Tabáková směs do vodních dýmek se zvolna spaluje při mnohem nižší teplotě než například tabák v cigaretě, kvalita i kvantita škodlivých látek v dýmu je proto odlišná. "Tyto látky kuřák inhaluje dobrovolně a vědomě, ale na rozdíl od kuřáků cigaret neobtěžuje své okolí škodlivým a dráždivým kouřem, jehož zápach se tak obtížně odstraňuje z oblečení či vlasů," argumentují majitelé čajoven.
Okolo neškodlivosti vodních dýmek panuje řada pověr a polopravd. Řada kuřáků totiž přeceňuje filtrační vlastnosti vody. Podle Cinky je i proto úkolem čajoven také zvýšení informovanosti o škodlivosti kouření vodních dýmek.